GoPro Mountain Games | Spencer Lacy, Rebecca Giddens Win Downriver Sprint

Spencer Lacy ducking and bucking on his way to this morning's Distance Race victory. Photo: Greg Panas

Spencer Lacy ducking and bucking on his way to this morning’s Downriver SUP Race victory at the 2016 GoPro Mountain Games Photo: Greg Panas

Spencer Lacy, Rebecca Giddens Win Downriver Sprint at 2016 GoPro Mountain Games

This morning’s Downriver SUP Sprint at the GoPro Mountain Games did not disappoint, with a world-class array of athletes taking to extreme flow rates at Vail Whitewater Park in the Colorado Rockies.  In the end it was veteran river chargers Spencer Lacy and Rebecca Giddens with the fastest times on the river flowing higher than 900 cfs.

For Lacy, victory comes ahead of last year’s male victor, now runner-up Mike Tavares and Japanese powerhouse, third-place finisher Masayuki Takahata. On the women’s side, Giddens edged out Utah’s second-place river dame, Camille Swan, with Colorado’s own Ashley Bean rounding out the female podium.

Full results below and more at the GoPro Mountain Games website. Stay tuned for more river action at tomorrow’s SUP Cross challenge, and check back with SUPthemag.com for a full recap and gallery from the event!

Open Men SUP Distance Race Results

1.
Spencer LACY
Boulder, Col 17:52.37  —
2. Michael TAVARES Apex, Nor 17:55.41 +3.04
3. Masayuki TAKAHATA Fujisawa Kanagawa, JPN 18:02.43 +10.06
4. Brent REDDEN* Avon, Col 18:13.14 +20.77
5. Eric GIDDENS Kernville, Cal 18:19.97 +27.60
6. Benjamin SARRAZIN Petaluma, Cal 18:23.11 +30.74
7. Charlie MACARTHUR* Snowmass Vlg, Col 18:25.01 +32.64
8. Jeremiah WILLIAMS* Vail, Col 18:29.30 +36.93
9. Alex MAUER Littleton, Col 18:34.57 +42.20
10. Johnny BLACKSHIRE Denver, Col 18:37.65 +45.28
11. Matt PAULA Gypsum, Col 18:50.05 +57.68
12. Matthew BUCKLEY Edwards, Col 18:51.16 +58.79
13. Robert PRECHTL* Vail, Col 18:58.66 +1:06.29
14. Andy OBRIEN Denver, Col 19:07.58 +1:15.21
15. Ken HOEVE Gypsum, Col 19:10.77 +1:18.40
16. Connor BONHAM Jax Bch, Flo 19:12.53 +1:20.16
17. Chuck PATTERSON San Clemente, Cal 19:13.02 +1:20.65
18. Jack NELSON Johnson City, Ten 19:14.53 +1:22.16
19. Joey SAPUTO Vail, Col 19:16.30 +1:23.93
20. Peter HALL Steamboat Spr, Col 19:16.76 +1:24.39
21. Mike HARVEY Salida, Col 19:20.64 +1:28.27
22. Gary LACY Boulder, Col 19:21.90 +1:29.53
23. Hiromichi SASAKI Tokushima, JPN 19:24.25 +1:31.88
24. Ikuzo FUJIMURA Tokyo, JPN 19:34.48 +1:42.11
25. Rory HOLMES Vail, Col 19:39.50 +1:47.13
26. Miles HARVEY Salida, Col 19:42.39 +1:50.02
27. Ben STALEY Silverthorne, Col 19:44.15 +1:51.78
28. Scott POWERS Golden, Col 19:48.62 +1:56.25
29. Charley FORD* Avon, Col 19:50.98 +1:58.61
30. James MIRE Vail, Col 19:55.98 +2:03.61
31. Kevin CULLEN Silver Creek, New 19:59.03 +2:06.66
32. Eli GERSTEIN Avon, Col 20:12.90 +2:20.53
33. Jeff CAMPBELL* Readsboro, Ver 20:20.52 +2:28.15
34. Daniel RILEY Edwards, Col 20:26.24 +2:33.87
35. Jerry DOUGHTY Carbondale, Col 20:47.97 +2:55.60
36. Craig BIRK Vail, Col 20:50.43 +2:58.06
37. Paul ABLING* Eagle, Col 20:51.27 +2:58.90
38. Jason BARBER Vail, Col 20:53.87 +3:01.50
39. Michael YERIGAN* Avon, Col 20:59.95 +3:07.58
40. William CARTY Vail, Col 21:04.67 +3:12.30
41. John LEE Vail, Col 21:04.72 +3:12.35
42. Nader JAMAL Avon, Col 21:30.19 +3:37.82
43. Levi LORIA Avon, Col 21:53.38 +4:01.01
44. Tom TROY Nederland, Col 22:05.81 +4:13.44
45. Q SAPNU Denver, Col 22:07.67 +4:15.30
46. Jorge MARRERO Guaynabo, PUR 22:41.69 +4:49.32
47. Shannon THOMAS Dayton, Ohi 22:45.35 +4:52.98
48. Ryan MARSHALL Denver, Col 23:35.20 +5:42.83
49. Jimmy SIMON Silverthorne, Col 24:17.83 +6:25.46
50. Kyle ANSEL Avon, Col 46:04.40 +28:12.03
51. Mathieu DUMOULIN Glenwood Spring, Col 52:04.40 +34:12.03
Open Women SUP Results
1. Rebecca GIDDENS Kernville, Cal 18:50.64
2. Camille SWAN Springville, Uta 19:37.95 +47.31
3. Ashley BEAN Carbondale, Col 19:53.15 +1:02.51
4. Hiiroko KINUKI Nishitama Gun Mizuho Town Hakonegasaki, JOR 19:59.53 +1:08.89
5. Jenny MACARTHUR* Snowmass Vlg, Col 20:01.09 +1:10.45
6. Izzi GOMEZ Holmes Beach, Flo 20:09.28 +1:18.64
7. Natali ZOLLINGER Moab, Uta 20:09.82 +1:19.18
8. Elaine CAMPBELL* Readsboro, Ver 20:38.57 +1:47.93
9. Gentian NUZZO Avon, Col 20:39.77 +1:49.13
10. Mary SUNDBLOM Carbondale, Col 20:46.65 +1:56.01
11. Nadia ALMUTI Grand Jct, Col 20:49.44 +1:58.80
12. Trinity WALL Edwards, Col 20:52.15 +2:01.51
13. Christian EDIE Silver Creek, New 21:07.29 +2:16.65
14. Emily ST. RUTH Gypsum, Col 21:13.13 +2:22.49
15. Kerri ROUGEMONT Dillon, Col 21:14.97 +2:24.33
16. Tamao IWASAKI Fujisawa Shi, JPN 21:24.15 +2:33.51
17. Jordan CURET Aspen, Col 21:25.50 +2:34.86
18. Mary STULTS Boulder, Col 22:49.05 +3:58.41
19. Kimberly ARENSDORF Snowmass Vlg, Col 23:14.77 +4:24.13
20. Basia HAJDUCZEK Boulder, Col 23:53.83 +5:03.19
21. Anna GEORGE Emmett, Ida 24:27.09 +5:36.45